Przed nami wielkie Oscarowe emocje

Ta najbardziej prestiżowa nagroda filmowa na świecie zostanie przyznana po raz 89. Czy wiecie, że:

Oscar to rycerz opierający się na dwuręcznym mieczu oraz stojący na rolce filmu, która posiada 5 szprych. Każda szprycha symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Obecnie Oscary są przyznawane w 24 kategoriach.

Oscarowe rekordy:

11 Oscarów to największa liczba statuetek przyznana filmowi. Dotychczas tylko 3 filmy: Ben-Hur, Titanic i Władca Pierścieni: Powrót Króla zdobyły taką liczbę statuetek.

14 nominacji to maksymalna dotąd liczba do nominacji dla jednego filmu. Liderzy nominacji to: Titanic (1997) - 11 Oscarów, Wszystko o Ewie (1950) - 6 Oscarów, La La Land (2016) - ?? Oscarów (trzymamy kciuki :-)). Zdobywcą największej liczby Oskarów w historii jest Walt Disney, ma ich 26. Najczęściej nagradzany kraj w kategorii filmu obcojęzycznego to Włochy - 11 Oscarów. Najczęściej nominowany kraj w kategorii filmu obcojęzycznego to Francja - 34 nominacje i 9 Oscarów. Najmłodszy zdobywca Oscara: Tatum O’Neal 10 lat i 148 dni za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Papierowy księżyc. Najstarszy zdobywca Oscara: Robert F. Boyle 98 lat, Oscar honorowy za całokształt pracy. Najkrótsze przemówienie w historii należy do Alfreda Hitchcock i składało się tylko z 5 słów: “Thank you,.. very much indeed.” Dotychczas Polacy zdobyli 11 Oscarów: w tym Andrzej Wajda za całokształt twórczości i Roman Polański za Pianistę.

 

W naszym kinie Weekend Oscarowy powoli dobiega już końca.

Mieszkańcy Strzelec Opolskich, Suchej Beskidzkiej oraz Pińczowa mieli okazję zobaczyć dwa filmy ubiegające się w tym roku o Nagrodę Akademii Filmowej: przebojowe Trolle nominowane za najlepszą piosenkę oraz Nowy początek z aż 8 nominacjami, w tym za Najlepszy film.

 

Trzymamy kciuki za oba filmy i do zobaczenia w Twoim mieście.